Dieta od dietetyka – czy warto?

dieta od dietetyka

Jesteśmy na półmetku wakacyjnych przygód. Czytałam kiedyś, że początek września to „kolejny Nowy Rok” – ludzie podejmują wtedy najwięcej decyzji o zmianie i tworzą sobie listy postanowień. Nierzadko takim postanowieniem jest schudnięcie, a także odwiedzenie dietetyka. Czy warto udać się do specjalisty, by ułożył nam dietę? Prezentuję kilka sytuacji, w których moim zdaniem dobrze jest to zrobić, a także takich, gdy uważam to za zbędne!

Nie, jeśli…

Chcesz schudnąć tylko parę kilo

Wiele osób w wakacje nieco sobie folguje – lubimy przecież zjeść gofra, będąc nad morzem, a potrawy kuchni regionalnej w wielu miejscach świata bywają kaloryczne. Jeśli na przykład przez lato przybyło Ci dwa lub trzy kilo, spokojnie poradzisz sobie ze schudnięciem bez pomocy specjalisty – wystarczy wyeliminować słodycze i więcej się ruszać!

Znasz zasady zdrowego odżywiania

Znaczną część wizyty u dietetyka stanowi edukacja, co i w jakich ilościach powinniśmy jeść. Jeżeli posiadasz tę wiedzę i znasz swój organizm, odwiedzanie dietetyka nie jest koniecznie – potrzebna jest jedynie motywacja, aby znane Ci zasady wprowadzić w życie.

Masz w najbliższym otoczeniu kogoś, kto może Cię motywować

Pomoc najbliższych jest zawsze na wagę złota. Jeśli chcesz zmienić swój tryb życia na zdrowszy, porozmawiaj o tym z rodziną i przyjaciółmi – czasami to, że babcia przestanie karmić nas schabowymi i zamiast tego zrobi sałatkę, pomaga odzyskać szczupłą sylwetkę!

Tak, jeśli…

Potrzebujesz pozbyć się sporej nadwagi lub otyłości

Taka rewolucja powinna być prowadzona pod nadzorem dietetyka! Pozbywanie się wielu zbędnych kilogramów jest czasami niezbędne dla osiągnięcia zdrowia i atrakcyjnego wyglądu, ale samemu trudno jest sprostać temu wyzwaniu. Pod opieką specjalisty o wiele łatwiej jest ułożyć odpowiednią dietę i wytrwać na niej – regularne badanie składu ciała na pewno nam pomoże!

Przewlekle na coś chorujesz

Osoby chore na celiaklię, alergie pokarmowe, mające cukrzycę itd. powinny raz na jakiś czas odwiedzać dietetyka. Profesjonalna wiedza na temat żywienia osób chorych jest podstawą dla ich dobrego funkcjonowania! Uważam też, że choć – jak powszechnie wiadomo – ciąża nie jest chorobą, to kobiety w stanie błogosławionym i planujące potomstwo również powinny rozważyć wizytę u tego specjalisty.

Mimo prób, nie możesz schudnąć

Czasami jest tak, że ktoś stosuje restrykcyjną dietę, dużo ćwiczy, a wskazówka wagi i tak pokazuje zbyt wysoką wartość. W takiej sytuacji jak najbardziej warto wybrać się do dietetyka – być może popełniamy w układaniu menu jakiś błąd, którego nie dostrzegamy, albo tusza jest oznaką problemów ze zdrowiem. W takiej sytuacji dietetyk może zalecić nam badania, dzięki którym poznamy przyczynę naszego problemu.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*