Mateusza Grzesiaka „Psychologia relacji”, czyli rzecz o tym, jak być szczęśliwym wśród innych ludzi

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Mateusza Grzesiaka – a już na pewno osobom, które interesują się psychologią, coachingiem czy szeroko rozumianym rozwojem osobistym. Jednak książka Grzesiaka „Psychologia relacji, czyli jak budować świadome związki z partnerem, dziećmi i rodzicami” jest pozycją, po którą powinien sięgnąć dosłownie każdy.

Relacje z innymi osobami nawiązujemy przez całe życie – od piaskownicy, przez życie zawodowe, małżeństwo, aż po budowanie kontaktu z własnymi dziećmi i wnukami. Oczywiście, każda  z tych więzi posiada nieco inną specyfikę, sposób komunikacji i temu podobne, ale jednak posiadają pewien „wspólny mianownik”. Każda relacja powinna się opierać na szacunku do drugiej osoby, ale też do siebie samego, a jej rozwój powinien przynosić korzyści obu stronom. Brzmi pięknie… Czy jednak w naszym zabieganym świecie, w którym dominuje materialistyczny światopogląd, da się uzyskać taki efekt?

Kluczem do udanego budowania relacji z innymi jest opanowanie trudnej sztuki dialogu – i temu właśnie poświęca Grzesiak najwięcej miejsca. Nie da się być szczęśliwym w relacji z partnerem czy dzieckiem, jeśli podczas każdej rozmowy używamy raniących, krytycznych komunikatów. Z drugiej jednak strony – nasi bliscy (ale także nasz przełożony) powinni odnosić się  szacunkiem do nas. Książka pokazuje, jak to osiągnąć – okazuje się, że nawet trudne, pogmatwane relacje często da się uzdrowić. Kiedy się to stanie – nasze życie zmieni się na lepsze! Nie od dziś wiadomo przecież, że sposób, w jaki dogadujemy się z innymi ludźmi, ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dzięki budowaniu świadomych, dobrych relacji, łatwiej jest także uszczęśliwić swoją rodzinę i zdobyć awans – a kto w dzisiejszych czasach o tym nie marzy…?

Mateusz w „Psychologii relacji” zwraca też uwagę na pewne schematy, jakie powielamy, tworząc nowe związki międzyludzkie. Czasami jest przecież tak, że sposób, w jaki rozmawialiśmy z matką czy ojcem, wpływa na to, jak w przyszłości traktujemy partnera! Jeśli te schematy są złe, powodują cierpienie nasze lub innych – nie należy tracić wiary. Grzesiak tłumaczy, w jaki sposób można je zmienić, a przez to – znacząco odmienić swoje życie.

Język, jakim pisze Grzesiak, jest bardzo podobny do tego, jakim mówi – żywiołowy, pełen humoru, ale także bardzo przystępny. Nikt nie będzie się nudził, spędzając wieczór w „Psychologią relacji” – nawet skomplikowane zagadnienia międzyludzkiej komunikacji opisane są nie gorzej, niż dzieje bohaterów w dobrej powieści. Mateusz Grzesiak z pewnością jest nie tylko mistrzem motywacji, ale i lekkiego pióra – każdy po lekturze „Psychologii relacji” odczuje buzującą w żyłach dobrą energię!

Na koniec chcę podzielić się swoją opinią. Uważam, że ta książka Mateusza Grzesiaka powinna być omawiana w szkołach, na godzinach wychowawczych. Wierzę, że gdyby tak było, nauczyciele mieliby o wiele mniej problemów z bijącymi się czy kłócącymi uczniami, a gdyby nawet już doszło do takich sytuacji – na pewno wiedzieliby, w jaki sposób odpowiednio temu zaradzić.

2 Comments

  1. Zajebisty artykuł ! duzo mi pomógł dzięki!

    Pozdrawiam,
    ALIBABA Z KIELC

  2. Świetnie napisany post, ten tekst zaraża bez zwątpienia do lepszego poznania osoby jakiej jest Mateusz Grzesiak. Po przeczytaniu można wnioskować że jest niezwykłą osobą wydobywającą z ludzi potencjał.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*