Cechy przekąski idealnej

Idealna zdrowa przekąska

Każdy pomiędzy posiłkami czasami odczuwa głód. Nawet mimo regularnego odżywiania się i sięgania po główne dania o stałych porach odczuwanie pewnego niedosytu jest zupełnie zrozumiałe. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że w takich sytuacjach nie pozwalamy się skusić batonikom, chipsom i tym podobnym niezdrowym przekąskom. Po co w takim razie warto sięgać i jakie powinny być cechy idealnej, zdrowej przekąski, która nasyci nie powodując jednocześnie stanu ciężkości i senności? Odpowiednia przekąska musi być dobrze zbilansowana. Powinny znaleźć się w niej składniki odżywcze, które potrzebne są do codziennego funkcjonowania.

O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim białko. Każdy dorosły człowiek ma określone dzienne zapotrzebowanie na białko, które to wpływa na rozwój organizmu. Najważniejsze jest ono dla sportowców, którzy budują tkankę mięśniową. Białko przyczynia się także do szybkiego zajścia procesów regeneracyjnych w organizmie człowieka. Wszyscy potrzebują również węglowodanów, które będą cechowały się zróżnicowaną kinetyką uwalniania. Oznacza to, że źródło pochodzenia węglowodanów powinno być odmienne. To pozwoli uchronić nas, przed nagłym wyrzutem insuliny, która to właśnie jest odpowiedzialna między innymi za uczucie senności i ciągłego zmęczenia.

Tłuszcze choć wydają się niezdrowe także są potrzebne, dlatego warto zadbać o ich optymalną ilość w codziennej diecie. Nie oznacza to, że powinniśmy sięgać po chipsy, ale po olej lniany bądź oliwę z oliwek już jak najbardziej. W rozsądnych ilościach oczywiście. Błędem byłoby nie wspominanie o błonniku, który reguluje perystaltykę jelit, dodatkowo organizm go nie trawi więc nie przyczyni się do przybrania na wadze. W przekąsce powinny znaleźć się też nienasycone kwasy omega-3 oraz omega-6. Nie ma potrzeby tracić pieniędzy na suplementy, które można przyjmować w codziennej diecie.

Wbrew pozorom ważny jest także smak. Przekąska powinna być zjadana chętnie a to na prawdę pozwoli uchronić się przed słodyczami i niezdrowymi produktami.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*