Problem diety – jak jeść zdrowo, smacznie i tanio?

Bycie na diecie zawsze kojarzyło mi się z problemami. Trzeba przecież przygotować określone posiłki – o określonej zawartości określonych składników :) a co zrobić, by były one smaczne? I jak nie zbankrutować na takiej diecie? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Większe opakowania

Na pewno warto kupować większe opakowania, bo wtedy można zaoszczędzić. Oczywiście dotyczy to określonych produktów, które mogą postać dłużej, a się nie zepsują, np. makaron, ryż, kasza, mąka, olej, masło. Jeżeli danego produktu używamy sporo i często, to na pewno jest to najlepsze rozwiązanie.

Rezygnuj z produktów porcjowanych

Warto też przyjrzeć się sposobowi, w jaki produkt jest zapakowany. Dotyczy to głównie produktów sypkich. Weźmy pod uwagę ryż czy kaszę. Jeżeli kupimy je w zwykłym, jednym opakowaniu to zapłacimy o wiele mniej niż jeżeli kupimy opakowanie porcjowane, np. ryż w saszetkach. Często nie zwracamy na to uwagi, bo lubimy wygodę. Ale przecież ryż w torebce czy ryż sypki w opakowaniu to ciągle ten sam ryż – tylko cena inna.

Produkty sezonowe

Sporo można zaoszczędzić, gdy uwzględnia się w diecie produkty sezonowe. Planujmy więc dania, biorąc pod uwagę dostępność danych produktów. Na przykład, dania z malinami planujmy w sierpniu kiedy są najtańsze, a nie w maju czy październiku. Pamiętajmy też, by w tym momencie robić przetwory i mrozić. Zmniejszymy koszty, a zimą będziemy cieszyć się smacznymi potrawami.

Zioła, zioła, zioła

W diecie warto uwzględnić zioła. Są bardzo dobre dla zdrowia – zawierają antyoksydant i różne substancje dzięki czemu poprawiają metabolizm z proces usuwania toksyn z organizmu. Dodatkowo nadają potrawom wyjątkowy smak i aromat. I nie są drogie – zamiast gotowych przypraw warto postawić więc na zioła.

Czytamy etykiety

W czasie robienia zakupów nie patrzmy na wygląd opakowania, ale na zawartość etykiety. Zdrowie odżywianie wymaga poświęcenia czasu na zrobienie zakupów. Warto sprawdzać, co dany produkt zawiera, szczególnie biorąc pod uwagę cukry, zagęstniki i utrwalacze. Warto porównywać etykiety kilku produktów i wybrać ten najlepszy. Często okazuje się, że wcale nie będzie drogi – po prostu gorzej zapakowany.

Bycie na diecie jest wymagające, ale naprawdę warto. Pamiętaj, jesteś super.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*