Dieta i ćwiczenia – a motywacja

Zmiana trybu życia na zdrowszy w moim wypadku wiązała się przede wszystkim ze zmianą odżywiania oraz rozpoczęciem treningów. I muszę przyznać, że nie jest to łatwe. Potrzeba naprawdę dobrej motywacji – i to jak najwięcej, żeby w tym wytrwać. Ale dokładnie do czego jest ta motywacja potrzebna? Rozpatrzmy tutaj kwestię odżywiania i ćwiczeń.

Odżywianie

Po pierwsze, motywacji pomoże zachować właściwą, zdrową dietę. A nie jest to łatwe. Moje obawy dotyczyły przede wszystkim wyboru potraw i składników, ich komponowania, planowania i przygotowywania. Trzeba zwracać uwagę na zawartość składników oraz na ilość kalorii. I to mnie czasami bardzo męczyło. Ale wytrwać można właśnie dzięki motywacji. Poza tym jest też kwestia przebywania poza domem, np. w pracy. Też trzeba wcześniej zaplanować posiłki i je przygotować. Motywacja pomaga zatem jeść odpowiednie rzeczy i w odpowiednich porach, bo wcześniej się to przygotowuje.

Po drugie, motywacja pomaga radzić sobie z pokusami. Każdy ich doświadcza – oczy mówią „jedz”, a rozsądek musi powiedzieć „nie jedz, bo to niezdrowe”. Motywacja do trwania na diecie jest potrzebna szczególnie w towarzystwie, np. gdy inna zajadają się pizzą, drożdżówkami, batonikami, lodami itd. On nam tłumaczy, dlaczego nie warto dać się skusić.

Ćwiczenia

Po pierwsze, motywacja pomaga ćwiczyć regularnie. A jaki to może być problem :) i chodzi nie tylko o zwykłe „nie chce mi się”. Może to być zmęczenie po ciężkim dniu w pracy, może brak czasu związany z dodatkowymi obowiązkami, może na dworze szaleje wichura i ulewa. Tylko, że jak ominiemy jeden dzień ćwiczeń, to zaraz może być następny i po regularności. Musimy się mimo wszystko zmotywować.

Po drugie, motywacja pozwoli nam ćwiczyć tyle, ile trzeba. Może się zdarzyć, a mi zdarza często, że czuję słabość i pokusę, by trening skończyć wcześniej. I to właśnie motywacja pomaga realizować plan ćwiczeń mimo zmęczenia czy zniechęcenia.

Odpowiednia motywacja może nam dać zatem bardzo dużo. Od niej zależy nasze działanie. A jak już zaczniesz działać to pamiętaj, jesteś super.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*