Znaczenie motywacji

Jeżeli chcemy coś w swoim życiu zmienić to niezbędna jest motywacja. Szczególnie ważna jest dla osób, które chcą się odchudzać. Przecież to wiąże się ze zmianą trybu życia – a tego nie robimy tak po prostu. Przypominam zatem, dlaczego motywacja jest tak ważna.

1.To ona sprawia, że zaczynamy coś robić.

Chęci ma każdy – pewnie się z tym zgodzicie. Chcemy schudnąć, zacząć ćwiczyć, zacząć dbać o siebie itd. Ale przejść do czynu – to już nie takie proste. I tutaj właśnie zaczyna się rola motywacji. Odpowiednia motywacja sprawia, że ZACZYNAMY działać – postanawiamy spróbować i zaczynamy się odchudzać.

2.To ona pozwala trwać w objętym postanowieniu.

Bez motywacji można się bardzo łatwo poddać. Szybko nachodzą myśli – to nie ma sensu, nie chce mi się, to za trudne. Wtedy łatwo jest wrócić do starych nawyków. I wtedy musi zapalić się lampka ‚motywacja’. To ona pozwoli nam powiedzieć – „stop”. Dzięki motywacji zaczynamy się skupiać na ważniejszym celu. Warto zatem wracać do tego, co sobie myślimy na początku. Przypomnij sobie – dlaczego to robię? Jak będą się później czuć? Co da mi osiągnięcie celu? Jak będą wyglądać w oczach innych? Rozbudzając pierwotną motywację dajemy sobie siły do trwania w postanowieniu. I uwierzcie – wtedy problem braku chęci znika.

3.To ona pomaga radzić sobie z uwarunkowaniami psychologicznymi

To szczególnie ważne wypadku diety. Sama miałam taki problem – gdy mam dużo stresów, gdy mam doła lub jestem totalnie zniechęcona to mam ogromną ochotę na słodycze, jakąś pizzę, frytki i inne niezdrowe przekąski. Ale głównie na słodycze…I wtedy motywacji pozwala mi przekonać siebie, że to nie jest dobra opcja i że to wcale nie pomoże.

4.To ona pomaga, gdy ponosimy porażkę.

Nie oszukujmy się – taka zmiana jest trudna i może nam się noga powinąć, np. zaniedbamy dietę czy ćwiczenia i zauważymy wzrost wagi. Ale nie możemy odpuścić. I to właśnie wtedy motywacja jest tak ważna. Trzeba znowu pomyśleć o tym, co nam da ta zmiana trybu życia i o tym, co już osiągnęliśmy. I pamiętaj, jesteś super.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*